İletişim Hattı +90 (256) 518 14 82
Tarihçe

Odamız 1944 yılında kurulan Sanayi ve Ticaret Odası Reisliği adı altında faaliyetine başlamış, 1947 yılında kuruluşun sanayi dalı kaldırılarak sadece Ticaret Reisliği adını almıştır. 01/01/1952 tarihinden itibaren 5590 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle Reislik ilya edilerek Aydın Ticaret Odası’na bağlı bir ajanlık olarak faaliyetini sürdürmüştür. Bu tarihten itibaren kısa süre Söke’li tüccarımız Rıfkı Ulusoy, daha sonra yine Söke’li tüccarımız Hüseyin Faik Tuna bu görevi üstlenmiştir. 1962 yılına kadar personelsiz yürütülen Ajanlığa yazı, kayıt ve muhasebe işlerini yürütmek üzere iki personel atanmıştır.

15/01/1969 tarihinde Ajanlığa Eczacı Halil Özşarlak tayin edilmiş ve bu tarihten itibaren bağımsız bir oda kurulması çalışmaları başlamıştır. Uzun süren gayretli çalışmalardan sonra tüccarlarımızdan da imza toplamak suretiyle bağımsız bir oda kurulması için Ticaret Bakanlığına başvuruda bulunulmuş, Ticaret Bakanlığının 04/12/1973 tarih ve 14-620-2/44-19790 sayılı oluruna istinaden Söke Ticaret Odası olarak kurulmuştur.

Dönemin Kaymakamı Fevzi Baysan başta olmak üzere Eczacı Halil Özşarlak ve tüccarlarımızdan oluşan bir heyet ilçemizdeki tacirleri mesleklerine göre gruplandırarak seçim hazırlıklarına başlamış ve 27/01/1974 tarihinde seçimler yapılarak ilk Meslek Komitesi, Meclis ve Yönetim Kurulu üyeleri belirlenmiştir. Bu tarihten itibaren mükelleflerine ve halkına her zaman gerekli ve en iyi hizmetleri vermeyi ilke edinmiştir.

Hizmetlerini elverişsiz şartlarda küçük ve yetersiz mekanlarda sürdürürken 1990’lı yılların başında şehrin merkezinde kullanım alanı 1200 m2’yi bulan hizmet binasını mükelleflerinin hizmetine sunmuştur.

Odaların yasal olarak yapması gereken bürokratik görevleri aksatılmadan yerine getirilmeye çalışılması, adil ve objektif yaklaşımlarla meslek tesanüdünü ve onurunu koruma gayreti içinde olunmasının yanında, bölgemizin sosyal, kültürel ve ekonomik yönden kalkınmasında kaynakları ölçüsünde her zaman lokomotif görevi üstlenmiştir.

Odamız kurulduğu tarihten buyana sadece üyelerinin menfaatlerini korumakla yetinmeyip, ekonomik gelişime önemli katkılar sağlayacak yatırımları gerçekleştirmeyi de kendisine görev edinmiştir.

Kurumsal Menü

Söke Ticaret Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç