İletişim Hattı +90 (256) 518 14 82
Söke Ticaret Odası - Duyurular

MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ HAKKINDA DUYURU

  • 21.09.2016

 TOBB'DAN "MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ DUYURUSU

TOBB tarafından kurulan ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilen MEYBEM A.Ş tarafından “Mesleki Yeterlilik Belgesi” sınavları,Söke Ticaret Odası işbirliği ile gerçekleştirilecek.
 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan sınav ve belgelendirme yetkisi aldığını açıkladı. Yapılan açıklama şu şekilde:
 
"TOBB tarafından tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde sınav ve belgelendirme yapmak üzere kurulan MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş, inşaat, metal ve asansör sektörlerinde, toplam 12 dalda Mesleki Yeterlilik Kurumu’ndan (MYK) sınav ve belgelendirme yetkisini almıştır.
 
MEYBEM A.Ş tarafından Odamız işbirliğiyle ilçemizde gerçekleştirilecek sınavlarda başarılı olanlar “Mesleki Yeterlilik Belgesi” almaya hak kazanacaktır.
 
5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanununda yapılan değişiklikle, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenecek tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde çalışanların ve çalışmak isteyenlerin mesleki yeterlilik belgesi almaları zorunlu hale gelmiştir.
 
İlk etapta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2015/1 sayılı Tebliğ ekinde yer alan 40 meslekte, (Mesleki Yeterlilik Belgesi Gerektiren Meslekler) mesleki yeterlilik belgesi zorunlu hale gelmiştir. Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olmayan kişilerin çalıştırılması halinde 500,00 TL (beşyüz Türk Lirası) idari para cezası uygulanmaya başlanacaktır.
 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde belirtilen 40 meslekte, sınav ücretleri İşsizlik Sigortası Fonundan sağlanacaktır.
 
Bu amaçla, TOBB tarafından MEYBEM Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş kurulmuş olup, sınav ve belgelendirme hizmeti vermek amacıyla Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiştir.
 
Sınavlar, TOBB - MEYBEM A.Ş tarafından il / ilçe merkezlerinde yerel bazda gerçekleştirilecektir. Sınav ve belgelendirme talepleri Odamız tarafından alınacaktır.
 
MEYBEM A.Ş tarafından sınav ve belgelendirme hizmeti verilen alanlar şunlar; Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3, Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4, Ahşap Kalıpçı Seviye 3, Betonarme Demircisi Seviye 3, Betoncu Seviye 3, Duvarcı Seviye 3, İskele Kurulum Elemanı Seviye 3, Sıvacı Seviye 3, CNC Programcısı Seviye 4, CNC Programcısı Seviye 5, Metal Sac İşlemeci Seviye 3, Metal Sac İşlemeci Seviye 4.
 
Ankara'da TOBB İkiz Kuleler içerisinde ofisi bulunan TOBB-MEYBEM'E başvurular odamız üzerinden alınacaktır.Ayrıntılı bilgi için odamız ile iletişime geçebilirsiniz.
 
www.meybem.com.tr adresi üzerinden bireysel yada kurumsal olarak başvuru yapılabilmektedir.
İletişim Bilgileri:
TOBB MEYBEM BELGELENDİRME MERKEZLERİ A.Ş.
ADRES:TOBB İKİZ KULELERİ SOSYAL TESİSLERİ ZEMİN KAT Z-10 MEYBEM OFİSİ DUMLUPINAR BULVARI NO:252 ÇANKAYA/ANKARA
TEL:0312 218 26 20
Eposta: info@meybem.com.tr
 
Tel:0256 518 14 82
Eposta: soketo@tobb.org.tr
 
 

Söke Ticaret Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam
Whatsapp ile İletişime Geç